Workshopy fyzikálního vyšetření

Workshopy slouží k procvičení postupů fyzikálního vyšetření. Jde o simulaci vyšetření pacienta pod vedením lektorů. Jsou otevřeny studentům všeobecného lékařství LF MU.

Prerekvizity

Podmínkou účasti na workshopu je absolvování online kurzu. Nejprve je nutné absolvovat obecnou lekci Úvod do fyzikálního vyšetření a poté konkrétní orgánový systém.

Registrace na aktuální workshopy je vždy přístupná taktéž na online.propedeutikavpraxi.cz . Tam naleznete také konkrétní místa, časy a témata workshopů.

Na workshop se lze přihlásit již před dokončením dané lekce, vzhledem k čistě praktické výuce a práce ve trojicích je předpoklad absolvování dané online-lekce nepodkročitelným a kolegiálním minimem přípravy.

Workshopy probíhají v areálu Univerzitního kampusu Bohunice. Kromě znalostí a dobrého naladění s sebou nepotřebujete nic povinného – doporučen je fonendoskop a kapesní zdroj světla, pokud nemáte, zapůjčíme. Disponujeme veškerým vybavením, včetně lehátek, přikrývek apod. Oblečení je vhodné civilní a pohodlné s ohledem na potřebu nácviku důstojného odhalování pacienta (nejsou vhodné šaty a sukně).

Vstoupit do online výukového systému Propedeutika v praxi

Více informací o online výuce

Průběh

Workshop trvá přibližně 120 minut. Během něj studenti pracují v trojicích pod vedením svého lektora.

Každý ze studentů si postupně vyzkouší roli vyšetřujícího (lékaře), pacienta i hodnotitele. Jako vyšetřující byste měli zvládnout odvést celé vyšetření bez přerušování. Jako hodnotitel zaznamenávat postup vašeho kolegy a na konci mu poskytnout konstruktivní zpětnou vazbu. Jako pacient si pak máte možnost uvědomit spoustu cenných detailů zejména z oblasti soft skills a provedené jednotlivých technik, které z naší zkušenosti bývají často lékaři opomíjeny.

Ve všech třech rolích se během workshopu ocitnete. Po skončení každé výměny rolí vám váš lektor poskytne zpětnou vazbu nejen k jednotlivým krokům a technikám, ale také k vašim soft skills – např. úrovni komunikace s pacientem.

Na konci workshopu proběhne krátký společný debriefing, kde se proberou nejčastější a nejzajímavější dotazy, chyby apod.

Více o metodice výuky v sekci Výuka

Podmínky účasti

  • Splnění kurzu Úvod do fyzikálního vyšetření
  • Splnění kurzu v tématu daného workshopu na online.propedeutikavpraxi.cz
  • Včasná registrace na termín – jeden workshop je pro 12 – 18 účastníků (dle počtu lektorů – jeden na trojici)
  • Poctivá příprava na kurz – je nutné nastudovat si daný kurz a naučit se posloupnost vyšetření
  • Ochota nechat se v roli pacienta vyšetřit a odhalit se do spodního prádla
  • Konstruktivní přístup a ochota zamyslet se nad zpětnou vazbou

Termíny workshopů

Sledujte náš Facebooku a buďte u toho!

Aktuálně: 18. října, 22. října, 25. října 2018

Jak to na workshopech vypadá?

promo_UDP-018
promo_UDP-017
promo_UDP-016
promo_UDP-015
promo_UDP-014
promo_UDP-013
promo_UDP-011
promo_UDP-012
promo_UDP-005
DSC_0626
promo_UDP-020
DSC_0525
DSC_0545
DSC_0351
DSC_0435
DSC_0273

 

Těšíme se na viděnou!